Podwyższenie kapitału, pożyczka czy dopłaty od udziałowców? Co będzie korzystniejsze pod względem opodatkowania?

Jaka forma dofinansowania firmy w Polsce przez zagranicznych udziałowców jest najlepsza z punktu widzenia podatkowego? Poniższe wyjaśnienie jest odpowiedzią na to często zadawane pytanie.

Podwyższenie kapitału

Przekazane środki stają się własnością spółki w Polsce. Metoda podwyższenia kapitału: zwiększa się liczbę udziałów przy zachowaniu ich wartości nominalnej lub zwiększa się wartość nominalną udziałów bez zmiany ich liczby. Procentowy udział udziałowców w kapitale spółki zależy od wartości nabytych udziałów.

Ta forma dofinansowania spółki wymaga wielu formalności i jest skuteczna dopiero po zarejestrowaniu podwyższenia kapitału w Krajowym Rejestrze Sądowym (zwanym dalej KRS).

Brak podatku dochodowego dla spółki:

Podwyższenie kapitału zakładowego w zamian za gotówkę od wspólnika/ów jest neutralne z punktu widzenia podatku dochodowego. Wartość otrzymanych od wspólnika/ów środków pieniężnych nie stanowi dla spółki przychodu. Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (zwanej dalej „ustawą CIT”), do przychodów nie zalicza się  przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego.

Warunek:

Kapitał musi być prawidłowo podwyższony, tj. zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych. Jeżeli podwyższenie nie zostanie dokonane zgodnie …

Zmiany w podatkach dochodowych od osób fizycznych i od osób prawnych w 2019

Wprowadzone zostały rewolucyjne zmiany w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych i od osób prawnych. Prezydent podpisał w grudniu ustawę zmieniającą przepisy o podatku dochodowym. Niektóre przepisy obowiązują od początku 2019 roku.

Nowe regulacje dotyczą m.in. następujących zagadnień:

Ceny transferowe

  • Nowe progi dla wymogów dotyczących dokumentacji cen transferowych – 10 mln PLN – dla transakcji dotyczących aktywów rzeczowych i finansowych, 2 mln PLN – dla innych transakcji. Zmiana ta miała na celu zmniejszenie obowiązków dokumentacyjnych, niemniej jednak może wiązać się z powstaniem obowiązku dokumentacyjnego dla podatników, którzy obecnie takiego obowiązku nie mają ze względu na osiąganie przychodów lub kosztów poniżej 2 mln EUR. Zgodnie ze zmienianymi przepisami podatnik, który zawrze ww. typy transakcji o wskazanych wartościach, będzie zobowiązany do sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych, nawet jeżeli suma jego przychodów lub kosztów nie przekroczy 2 mln EUR;
  • Nie trzeba uwzględniać lokalnych transakcji w dokumentacji cen transferowych;
  • Zwiększenie zakresu podmiotów powiązanych o osobiste relacje lub relacje niewynikające z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych;
  • Master File może być przygotowany w języku angielskim;
  • Wydłużenie terminu złożenia dokumentacji cen transferowych – 9