Zasadniczo, w najmie prywatnym dochody czy też przychody z najmu nieruchomości, która stanowi współwłasność małżeńską, powinny być opodatkowane przez każdego z małżonków osobno. Należy się do tego stosować zarówno przy wpłacie zaliczek w trakcie roku podatkowego jak i przy rozliczeniu rocznym. Ustawodawca przewidział, na szczęście, możliwość, żeby całość najmu współwłasności rozliczał jeden z małżonków, pod warunkiem że:
- między małżonkami jest wspólnota majątkowa;
- małżonkowie złożą w odpowiednim terminie w US odpowiednie oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodu/przychodu przez jednego z małżonków.
W przypadku ryczałtu (8,5%/12,5%) oświadczenie o wyborze opodatkowania całości przychodu z najmu przez jednego z małżonków, podpisane przez oboje małżonków, należy złożyć naczelnikowi US właściwego ze względu na ich miejsce zamieszkania w terminie pierwszej wpłaty na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
W przypadku rozliczania na zasadach ogólnych (18%/32%) oświadczenie o wyborze opodatkowania całości dochodu z najmu przez jednego z małżonków, podpisane przez oboje małżonków, należy złożyć właściwemu naczelnikowi US najpóźniej do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został otrzymany pierwszy w roku podatkowym przychód ze wspólnej własności.
Należy pamiętać, że zeznanie roczne w przypadku ryczałtu nie jest składane w terminie 30 kwietnia, jak dla zasad ogólnych, tylko do końca lutego (zmiana od 2019 r.) na osobnym druku Pit 28.